Budget

Budgetkontorets hovedopgaver er:

  • Budgetprocedure og fremskrivning af Randers Kommunes økonomi
  • Koordination af budgetprocessen
  • Overordnet økonomistyring, herunder udvikling af økonomistyringsmodeller
  • Budgetopfølgning og ledelsesinformation
  • Budget for Økonomiudvalget
  • Lønbudgettering, herunder puljer og pensioner
  • Budgettering af skatter, tilskud og udligning, lån og finans
  • Anlægsbudgettet
  • Styring af indberetning og afstemning tillægsbevillinger
  • Konsulentfunktion i forhold til fagforvaltningernes økonomistyring
  • Finans og likviditetsstyring
  • Randersmodel
  • Brugertilfredshedsundersøgelser
  • Kvalitet og kvalitetskontrakter
  • Effektiviseringer og innovation indenfor administrative processer
  • Udarbejdelse af politiker og strategier

Medarbejdere:

Annemette la Cour
8915 1935
annemette.la.cour@randers.dk 

Brian Hansen
8915 1115
brian.hansen@randers.dk 

Kaj Lindum
8915 1190
kaj.lindum@randers.dk 

Lilly Tandrup Hansen
8915 1108
lilly.hansen@randers.dk 

Susanne Risager Clausen
8915 1114
susanne.clausen@randers.dk

Ulrik Kjær Egebjerg
8915 1161
Ulrich.Kjaer.Egebjerg@randers.dk